Čo je histamínová intolerancia?

Histamínová intolerancia je často nazývaná aj ako potravinová intolerancia alebo potravinová neznášanlivosť. Okrem potravín, na ktoré telo nepriaznivo reaguje môže byť zdrojom symptómov z nadbytku histamínu napríklad aj nízka aktivita alebo znížená koncentrácia enzýmu DAO. Práve tento enzým (diaminooxidáza) je zameraný na odbúravanie histamínu z organizmu.3

Enzým DAO sa tvorí v tráviacom trakte, preto ho majú nedostatok práve pacienti s narušenou čerevnou sliznicou. Ukončením príjmu látok, ktoré zabraňujú tvorbe enzýmu DAO môže dôjsť k vyliečeniu tejto choroby.

Ako sa preja

-       žalúdočné problémy,

-       nepravidelná stolica,

-       časté migrény,

-       závraty,

-       nepravidelný tep,

-       kožné problémy,

-       častá únava, rýchle vyčerpanie.

Liečba

Počas liečby tejto choroby je prvým a najdôležitejším krokom nízkohistamínová diéta. Vo väčšine prípadov ide o veľkú dokonca drastickú zmenu stravovania. Z jedálničku je totiž potrebné vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu (píšeme o nich nižšie), aj keď nám chutia a sme na ne zvyknutí. Taktiež si treba dávať pozor na zloženie liekov alebo kozmetických prípravkov, ktoré by nemali obsahovať sulfity, farbivá, alebo benzoáty.

Pravidlá diéty

Prvým a najdôležitejším krokom je teda vynechanie nevhodných potravín. Dôležité je tiež konzumovať čo najčerstvejšie potraviny, pretože práve skladovaním sa množstvo histamínu v surovinách zvyšuje. To sa týka aj mäsa, ktoré by sme nemali skladovať v chladničke ale hneď po nákupe ich spracovať. Treba podotknúť, že histamín z potravín neodstráni ani tepelná úprava, zakázané potraviny by ste teda nemali konzumovať ani tepelne spracované.

Čo prestať konzumovať?

Medzi potraviny, ktoré obsahujú najvyššie množstvo histamínu patria kvasené, konzervované a fermentované jedlá, zrejúci syr, čokoláda, alkohol alebo údeniny. Vysoké množstvo histamínu obsahuje tiež niekoľko druhov ovocia a zeleniny. Napríklad paradajky, špenát, baklažán, jahody, banány, kiwi, dokonca aj ananás. Riskovať zdravie môžete aj konzumáciou rýb a morských plodov.

Rate this post