Na svete existuje len málokto, kto by doteraz neskúsil ako víno chutí. Veľa skúsených someliérov vína dokáže to, či je víno naozaj kvalitné, odhadnúť čo i len na jeden pohľad. Nájsť kvalitne vino je však pre príležitostného konzumenta veľmi namáhavé, avšak nie je to nemožné. Dôležité je orientovať sa na základe určitých parametrov.
Cena: Pri výbere kvalitného vína už dávno neplatí pravidlo, čím vyššia bude jeho cena, tým bude víno kvalitnejšie. Cenu môže ovplyvniť napríklad aj to, či sa pri fľaškovaní použil korkový uzáver, ktorý cenu vína mierne zvýši. Rovnako to neplatí ani v prípade archívnych vín. Cena neovplyvňuje ich kvalitu, pretože tú získavajú skladovaním.
Druh odrody viniča: Za zrod vína sa považuje starovek, jednotlivé štádia kvality si víno získavalo až postupom času, vďaka zlepšovaniu výrobných procesov a pestovaním vínnej révy. Pod pojmom kvalitné víno si nejeden skúsený someliér vybaví vína, ktoré sú vyrobené z najkvalitnejších odrôd viniča. V prípade bieleho vína sú to odrody Sauvignon Blanc, Rízling rínsky, Chardonnay a Tramín červený. Kvalitné víno z červeného hrozna je z týchto odrôd: Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Syrah a Merlot. Odroda viniča je parameter, ktorý ovplyvní výslednú kvalitu vína najviac.
Podávanie: Kvalitu vína a celkový dojem z neho ovplyvňuje aj jeho podávanie. Je dôležité, aby bolo dodržané jeho správne vychladenie. Určenie stupňa vychladenia je pre všetky druhy rozdielne. V prípade bieleho vína je ideálne podávať víno pri teplote od 8 do 12°C. Existujú však aj niektoré druhy bielych vín, ktoré je lepšie servírovať pri menšej teplote, a to 6°C. Červené vína by sa mali podávať o niečo teplejšie. Ideálna teplota je v rozmedzí od 15 do 20°C. Ľahšie červené vína majú optimálnu hranicu vychladenia od 15 do 18 °C, v prípade plných a archívnych červených vín je to rozmedzie od 18 do 20 °C. Ružové víno sa odporúča servírovať pri teplote od 12 až do 14 °C.