Rodinný rozpočet

Kým človek žije sám a zarába len sám na seba, väčšinou nepovažuje za potrebné stanoviť si nejaký rozpočet svojich financií. Jednoducho zvláda mať celkom dobrý prehľad o tom, aké sú jeho mesačné výdavky, čo si môže dovoliť navyše a koľko asi dokáže prípadne ušetriť. Keď človek začne zdieľať svoje financie a hlavne výdavky s ďalším človekom, dosť často sa táto potreba začne objavovať a v prípade založenia rodinky a príchodu detí do nášho sveta sa stáva rozpočet skutočne veľmi šikovným pomocníkom.

Rodinný rozpočet síce nezaručuje, že vždy budeme mať na všetko, čo by sme si práve želali dostatok peňazí, ale dodáva do našich financií istý poriadok a prehľad. A dobrý prehľad o našich financiách je prvou splnenou podmienkou k tomu, aby sme si zbytočne nekúpili drahý vysoko kvalitný bazénový vysávač práve v období, kedy potrebujeme nakúpiť hromadu veci do výbavičky pre naše dieťatko na ceste.  Jednoducho pomôže zaistiť najlogickejšiu postupnosť výdavkov podľa momentálnych potrieb.  V tomto prípade má detská výbavička jasnú prednosť a na ďalšie radosti bude čas sa pozrieť potom ako už budú nakúpené aj posledné drobnosti ako je napríklad organizér na kočík.

Čo je dôležité, aby rodinný rozpočet (ideálne mesačný) obsahoval:

  • Pravidelné príjmy (plat, materská, peniaze z prenájmu / investícii)
  • Nevyhnutné výdavky (hypotéka, nájom, strava, doprava, pravidelné poplatky za služby – elektrina, voda, plyn, internet...))
  • Pravidelné výdavky na voľný čas (záľuby, výlety, kultúra, knihy...)
  • Ideálna mesačne ušetrená finančná čiastka
  • Extra peniaze

Vysoko odporúčam rozdeliť si v rozpočte extra položku na ušetrené peniaze a na extra peniaze. Ušetrené peniaze je ideálne využiť na finančne náročnejšie a dlhšie plánované a očakávané položky, zatiaľ čo z extra peňazí ľahko zaplatíte nečakané výdaje, bez toho, aby vás to veľmi bolelo.

Rate this post