Zabráňte úniku tepla z domácnosti. Ušetrite na energiách

S prichádzajúcim chladným počasím prichádza čas, kedy si teplo v domácnosti chceme udržať čo najviac. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby teplo zbytočne neunikalo. Únik tepla môže spôsobiť neefektívnosť vykurovania a zvýšené energetické náklady. Kde však dochádza k najväčšiemu úniku tepla a ako to vyriešiť?

zateplenie okien

Teplo opúšťa naše domovy rôznymi spôsobmi a počas zimného obdobia to môže znamenať omnoho vyššie náklady na vykurovanie domácnosti. K úniku tepla z našich domovov môže dochádzať kvôli zle izolovanej streche, dverám či nezatepleným obvodovým stenám. Svoju úlohu na úniku tepla môžu zohrávať aj zle izolované garážové dvere či ďalšie iné stavebné otvory. Avšak najväčším zdrojom tepelných strát v domácnosti sú okná.

Okná a únik tepla

Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie domácnosti, mali by ste začať oknami. Vedeli ste, že staré či nekvalitné okná môžu spôsobovať až 40% všetkých teplotných strát z domácnosti? Častou príčinou tohto tepelného úniku býva nedostatočná tesniaca funkcia okien. V tomto prípade totiž preniká studený vzduch medzi rámom a krídlom okien, a tak dochádza k ochladzovaniu interiéru. Riešením, ktoré môže tieto straty odstrániť, je zateplenie okien.

Ako však zistiť, či vaše okná dostatočne tesnia? V tomto prípade vám môže pomôcť profesionálny servis okien. Dnes sú už dostupné rôzne firmy, ktoré servis okien ponúkajú a dokážu identifikovať rôzne poškodenia na oknách, ktoré oko laika len ťažko rozpozná. Servis okien zväčša zahŕňa služby, ako je kontrola, oprava a pravidelná údržba okien. Údržba okien je tiež dôležitým aspektom pri zamedzovaní úniku tepla z domácnosti. Pravidelná kontrola a údržba okien totiž dokážu redukovať chyby a nedostatky okien, ktoré by mohli viesť k rozsiahlejším poškodeniam či zníženiu funkčnosti okien.

Zateplenie okien

Pozrime sa však na spomínané zateplenie okien. Ak sa počas chladnejších dní na vnútorných stranách vašich okenných skiel vytvára kondenzácia, prípadne mráz počas zimy, je to ukazovateľom toho, že vaše okná nemajú dostatočné izolačné vlastnosti. V tomto prípade sa oplatí investovať do nových izolačných dvoj- alebo troj-skiel.

Ak však nechcete investovať do nových okien, napríklad ak ide o dočasné bývanie, prípadne máte obmedzený rozpočet, aj tu existuje riešenie. Môžete zvoliť tepelnoizolačné nalepovacie fólie. Sú dostupné v rôznych hrúbkach a zakúpiť sa dajú v špecializovaných predajniach alebo stavebninách. Fólie sa inštalujú na vnútornej strane okna a sú efektívnym spôsobom, ako znížiť tepelné straty. Aplikácia tepelnoizolačných fólií je nenáročný proces, v mnohých prípadoch ho zvládnete aj sami.

Tip: Ako aplikovať fóliu? Z vnútornej strany na rám okien nalepte obojstrannú lepiacu pásku. Odstráňte z nej ochrannú vrstvu a na lepiacu pásku nalepte okraje fólie a mierne ju napínajte. S použitím fénu na vlasy fóliu nahrejte, čím sa vyhladí a priľne k sklu okna. Takto priľnutá fólia je takmer neviditeľná a izoluje okno podobne ako izolačné dvoj-sklo.

Profesionálny servis a zateplenie okien

Pri zateplení okien a montáži izolačných skiel je však vhodnejšie, ak si zabezpečíte profesionálnu pomoc. Aj v tomto prípade vám pomôcť môžu firmy, ktoré sa špecializujú na údržbu a servis okien. Pri výmene skiel okien je totiž dôležitá aj kvalita realizácie. Nekvalitne osadené okná totiž problém s únikom tepla nevyriešia, naopak, môžu ho zhoršiť. Špecializovaná firma na servis okien vám bude nápomocná aj vtedy, ak okná nebudete chcieť meniť. Pomôže vám identifikovať nedostatky a poškodenia na oknách či opraviť tesnenia na oknách. V mnohých prípadoch odhalia aj poškodenia, o ktorých ste netušili a môžu spôsobovať únik tepla z vašej domácnosti.

Okná sú jednou z najčastejších príčin úniku tepla z domácností. Ak chcete ušetriť na energiách na vykurovaní, určite by ste nemali podceniť kontrolu okien a ich tesnení. Zvážiť môžete aj dodatočné zateplenie okien či využitie izolačnej fólie. Nie je na škodu využiť tiež služby špecializovaných firiem, ktoré vám s oknami či ich tesnením alebo zateplením dokážu pomôcť.

5/5 - (1 vote)