Mastná pleť a 4 možné príčiny jej vzniku


Mastná pleť, akné a ďalšie s tým súvisiace kožné problémy – to veru nie je nič potešujúce. Aby ste ale s nepriateľom tohto rangu mohli účinne bojovať, musíte poznať príčinu jeho vzniku. Odhaľte príčiny, ktoré spôsobujú zvýšenú produkciu mastnoty pleti, a rozjasnite svoju tvár.

1) Genetika, dedičnosť

Asi vám je jasné, že vaše kučeravé vlasy máte po mame a modré oči zase po otcovi, no vedeli ste, že aj typ vašej pleti je momentom, ktorý ste „dostali“ od svojich rodičov a ich predkov? Ak vaši rodičia majú genetickú predispozíciu k mastnejšej pleti, s veľkou pravdepodobnou bude mať aj vaša pleť viac mazových žliaz a bude prirodzene produkovať viac mastnoty. S genetickou výbavou na tejto úrovni sa (zatiaľ?) bojovať nedá, môžete akurát ovplyvniť veci, ktoré ovplyvňujú produkciu mazu, čiže stravovanie, životný štýl či starostlivosť o pleť.

2) Nesprávny hydratačný prípravok

Aj ľudia, ktorých trápi mastná pleť, potrebujú v režime starostlivosti o svoju pleť využívať hydratačný prípravok. Dôležité však je, aby si vyberali taký, ktorý bude čo možno najviac prispôsobený typu ich pleti.

Pretože ak niekto s mastnou pokožkou používa hydratačný prípravok určený na suchú pokožku, bude jeho pleť mastná aj naďalej, bez ohľadu na to, v akých dávkach a ako často tento prípravok bude používať. Na druhej strane ale hydratačný prípravok určený špeciálne na mastnú pleť neobsahuje olejnaté vrstvy a pleti poskytne základnú, ľahkú hydratáciu s minimalizovaním nadmernej tvorby mazu.

3) Vitamíny a lieky

Nemusíte si to ani uvedomovať, no pravda je taká, že vitamíny, ktoré ráno užívate po raňajkách, prípadne vaše predpísané lieky môžu významne ovplyvniť stav vašej pleti. Preto skôr, než si dostanete prvý lekársky predpis, poraďte sa s lekárom a prekonzultujte možné vedľajšie účinky lieku. Odborník by vás mal spoľahlivo informovať o akýchkoľvek potenciálnych vedľajších účinkoch, ktoré by mohli mať dopad na vašu pleť, prípadne vám môže odporučiť kozmetiku na problematickú pleť, ak by sa nejaké estetické komplikácie vyskytli.

4) Stres

Žijete pod veľkým stresom? Tak to zďaleka nie ste sami. Faktom je, že faktor stresu v pracovnom ale aj bežnom živote moderného človeka neustále narastá a vyberá si čoraz vyššiu daň nie len na našom emocionálnom, ale aj fyzickom zdraví. Keď sa človek dostane do stresu, aicky stúpa hladina stresového hormónu zvaného kortizol. No a ako jeden z dôsledkov tohto javu dochádza aj k zvýšenej produkcii mazu, čo môže a často aj vedie k mastnej pleti, tvorbe akné a iným kožným problémom, ktoré v podstate len spôsobujú ďalší stres. Naučte sa preto zvládať stresové situácie a bude z toho profitovať celý váš organizmus a zdravotný stav.

5/5 - (2 votes)