Ako na nás vplýva hudba?

Podľa astrológov majú ľudia rôzne povahové črty na základe postavenia planét. O črtách povahy si viete prečítať v horoskope. Tiež si viete pozrieť denný, týždenný alebo mesačný horoskop, ktorý vám našepká aké obdobie môžete očakávať. Premýšľali ste niekedy nad tým či vaše znamenie zverokruhu ovplyvňuje aj typ hudby, ktorú radi počúvate? Určite mi dáte za pravdu, že v čase dovolenky si hudbu dokážeme vychutnať viac. Predstavte si napríklad krásny penzión v Poprade, kde môžete stráviť romantický víkend a pozerať na krásu našich Tatier. Viete si taký krásny moment predstaviť  bez hudby?

Uskutočnilo sa veľa štúdií, ktoré sa pokúšali zistiť, ako hudba ovplyvňuje ľudskú myseľ. Napríklad, prečo majú rôzni ľudia radi rôzne druhy hudby, ktoré časti mozgu sú aktivované a či sú tieto časti viac či menej ovplyvňované rôznymi druhmi hudby.

Hudba ovplyvňuje naše emócie. Keď počúvame smutné piesne, máme tendenciu pociťovať pokles nálady. Keď počúvame šťastné piesne, cítime sa šťastnejšie.

Asi 22%percenta ľudí uviedlo, že počúvajú hudbu každý deň jednu až dve hodiny, zatiaľ, čo ďalších 22 % uviedlo, že počúvajú aspoň päť hodín denne.

Väčšina ľudí súhlasí s tým, že hudba ich robí šťastnými. Môžu sa „dostať do nálady“ podľa štýlu piesne, ktorú počúvajú. Musíme povedať, že súhlasíme.

Ako môže hudba robiť toľko dobrého? Zdá sa, že hudba „selektívne aktivuje“ neurochemické systémy a mozgové štruktúry spojené s pozitívnou náladou, reguláciou emócií a pozornosťou.

Ak chcete aktivovať ešte hlbšie spojenie medzi hudbou a zdravím, zvážte oblasť s názvom muzikoterapia.

Hudba je spôsob, ako obísť našu racionálnu stránku a dostať sa do kontaktu s emocionálnym životom, ktorý často skrývame. Ak ľudia majú problémy, hudba môže zvyčajne pomôcť.

Čo si pustíte dnes vy?

Rate this post